Zapewne w książkach zauważyliście rozróżnienie na Svake lub Sterke (tj. słabe i silne) czasowniki.
Uważam, że jest to bardzo mylące i dlatego opracowałam swój własny system uczenia się czasowników.
Kiedy uczysz się nowego czasownika moim zdaniem łatwiej jest przyjąć zasadę, że czasowniki dzielimy na: regularne, częściowo (nie)regularne oraz nieregularne
CZASOWNIKI
REGULARNE
CZAS TERAŹNIEJSZY: (Presens)
Jak wiesz z lekcji 1a, w czasie teraźniejszym czasownik zyskuje końcówkę (–er). Zasada ta odnosi się oczywiście do czasowników regularnych.
CZASY PRZESZŁE (Osobna lekcja będzie później)
Preteritum = Czas przeszły
Presens Perfectum = Czas zaprzeszły
W czasie Preteritum i Presens Perfectum wyróżniamy 4 grupy czasowników regularnych (tj.czasownik przyjmuje określone końcówki, w zależności od grupy, do której należy.).
Większość czasowników
regularnych należy do I* lub II* grupy.
CZASOWNIKI
CZĘŚCIOWO (NIE)REGULARNE
Przez czasowniki częściowo (nie)regularne rozumiem te czasowniki które w czasie teraźniejszym zachowują swoją regularną końcówke (-er) natomiast czasownik zachowuje się nieregularnie w czasie przeszłym. Zazwyczaj ich nieregularność polega na zmianie jednej samogłoski w drugą, np.
Oczywiście musisz wiedzieć, które czasowniki należą do tej grupy.
CZASOWNIKI NIEREGULARNE
Jak sama nazwa wskazuje są to czasowniki, których odmianę po prostu musisz zapamiętać. W miarę postępu nauki z Go! Simple, będziesz znać je z zamkniętymi oczami :)
Na blogu będę zawsze odróżniać czasowniki częściowo (nie)regularne i nieregularne (poprzez zmianę koloru czcionki), co mam nadzieję ułatwi Ci poznawanie nowych czasowników.
Kurcze gdzie sa tabelki z czasowikami? Takie faje byly ej no:)
OdpowiedzUsuńTabelki w zmienionej wersji pojawią się jutro :) Dopracowuje je jeszcze i beda jeszcze fajniejsze i przejrzyste :) Zagladnij jutro i napisz co myslisz :)
OdpowiedzUsuń